Alchemia światła i koloru

WARSZTAT: Alchemia Światła i Koloru

Autorski kurs Olgi Jemelianowej (Rosja)

Kolory i światło są obecne na wszystkich poziomach naszego życia. Co, tak naprawdę, wiemy  o nich, ich właściwościach, znaczeniu i wpływie na nas? Niektóre kolory bardzo nam się podobają, inne bardzo nas denerwują.

Z łatwością można  zaobserwować, jak zmieniają się nasze preferencje w różnych okresach życia podczas wizyt na wystawach sztuki, targach kamieni szlachetnych i minerałów lub spacerując wzdłuż kolorowych witryn.  Nasz wzrok będzie cały czas zatrzymywał się na konkretnych kolorach i ich odcieniach. Dlaczego dziś podoba nam się ten, a nie inny kolor? Jak wpływa na nasze odczucia i stan tu i teraz?

Jeżeli pojawiają się takie pytania, oznacza to, że przemawia do nas głos wewnętrznej mądrości, która próbuje nawiązać dialog z całym organizmem i naszą duszą. Kolor może okazać się nie tylko najprostszym, ale również najpiękniejszym narzędziem do takiego dialogu.

Rosyjska psycholog Olga Jemielianowa opracowała autorską metodę pracy z kolorem i światłem w celach terapeutycznych.

Olga mówi o swojej metodzie: „Praca z kolorem nie jest dla mnie przypadkową. Opracowując ten warsztat połączyłam moje wykształcenie i wiedzę techniczne, artystyczne i psychologiczne i, w oparciu o moją długoletnią pracę w charakterze psychologa w placówkach medycznych, stworzyłam własną metodę koloroterapii, którą nazwałam „Alchemia Światła i Koloru”. Alchemia oznacza transformację. Ten rodzaj arteterapii może służyć zarówno psychologom w ich pracy, jak i każdemu, kto szuka pomocy dla siebie i swoich bliskich” .

Kolor jest zarówno zjawiskiem fizycznym, jak i psychofizycznym. Obserwując to zjawisko, możemy zagłębić się w poznawanie praw naszego Wszechświata, według których rozwija się życie. Promienie światła słonecznego pod wpływem struktury przestrzeni zmieniają się w nieskończoną skalę fal, którą my widzimy w postaci rozmaitych kolorów. Każdy z nich inaczej wpływa na funkcjonowanie każdego obiektu biologicznego, w tym człowieka, zarówno na poziomie fizycznym, jak i psychicznym. Można stwierdzić, że każdy kolor jest nośnikiem określonych jakości i wibracji podświadomości, dlatego przy pracy z nim zmienia się świadomość człowieka i jego stan emocjonalny.  Współczesne doświadczenia pomogły zrozumieć, dlaczego kolory wywierają tak głęboki wpływ na całe środowisko biologiczne. Do zmiany świadomości system nerwowy człowieka tworzy nowe połączenia neuronowe, które zmieniają częstotliwość wibracyjną impulsów nerwowych. Tym samym zmienia się obraz otaczającego nas świata, ponieważ  Wszechświat odbija naszą „nową rzeczywistość”, jak w lustrze.

Warsztat „Alchemia Światła i Koloru” odkryje przed nami narzędzia, które pomogą lepiej zrozumieć siebie i swój stan i poczuć się częścią większej Całości.

Podstawowym celem warsztatu jest pokazanie, jakie są możliwości mobilizacji  zasobów organizmu w procesie uświadomienia rozmaitych problemów. Kolejnym krokiem po uświadomieniu stanu niezrównoważonego jest jego uzdrowienie i przywrócenie naturalnej równowagi.

Zaproponowane podczas warsztatu „Alchemia Światła i Koloru” metody pracy pozwalają na transformację stanu organizmu człowieka poprzez pracę z kolorem i poświatami.

 Warsztat składa się z trzech części:

I część – 2,5 dnia. Koło Barw. Aspekty świadomości kolorów, praca z kolorami

II część – 2,5 dnia. Poświaty. Wpływ poświat na świadomość, praca z poświatami

III część – 1 dzień. Poświata perłowa

Koszt: I i II moduły – 750 PLN/moduł

III moduł – 400 PLN/moduł.

 Prowadząca: Olga Jemielianowa*

Warsztat jest prowadzony w języku rosyjskim z tłumaczeniem konsekutywnym na język polski.

 

* Olga Jemielianowa – ukończyła Moskiewski Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny ze specjalizacją pedagog-psycholog oraz Rosyjski Państwowy Uniwersytet Medyczny ze specjalizacją psycholog kliniczny. Posiada certyfikat kilku specjalizacji podstawowych Instytutu Psychiatrii i Psychologii Klinicznej. Ma duże doświadczenie nauczania psychologii, prowadzi zajęcia szkoleniowe i terapeutyczne.